|
Höga råmaterialpriser och brist på utbildad arbetskraft är de mest påtagliga orosmolnen för finanscheferna i Sverige just nu, enligt SEBs finanschefsindex.
Det är högt tryck i den svenska ekonomin och det påverkar även arbetsklimatet för finanscheferna i storföretagen. SEBs finanschefsindex från februari visar inte bara en stärkt framtidstro och ett förbättrat affärsklimat jämfört med undersökningen i november. Även problemen är typiska för högkonjunktur.
En fråga som har blivit allt mer aktuell när efterfrågan stiger är höga råmaterialkostnader. Drygt en fjärdedel av finanscheferna anger det som ett stort problem. Samma sak gäller brist på utbildad arbetskraft. Fram till i höstas var det i stort sett ingen av finanscheferna som bekymrade sig över arbetskraftsbrist, nu anger 13 procent att det är ett stort problem.
|
|
Den starkare konjunkturen har också fått finanscheferna att flytta fokus från att betala av skulder till att satsa överskottslikviditet på förvärv i utlandet. I maj 2010 angav 80 procent av finanscheferna att de skulle välja att de betala ned skulder. Nu säger 34 procent samma sak. Hela 41 procent säger att de planerar strategiska förvärv i utlandet.
Tips: Så säkrar du rätt kompetens
- Identifiera nyckelpersoner
- Avveckla personal med fel inställning
- För specifika projekt; anlita konsulter

|
|
| |
Från och med det räkenskapsår som avslutas närmast efter 31 december 2010 införs ett antal förenklingar i årsredovisningslagen.
Förenklingarna gäller:
- Årsredovisningen behöver inte längre innehålla uppgifter om de anställdas sjukfrånvaro. Inte heller behöver man längre ange löner och andra ersättningar till anställda särskilt för varje land, fastigheters taxeringsvärde eller beloppet av den ränta som räknats in i anskaffningsvärdet på en tillgång.
|
|
- Mindre företag får en generell rätt att upprätta resultat- och balansräkning i förkortad form.
- Kravet på att indirekta kostnader ska räknas in i anskaffningsvärdet för en egentillverkad tillgång tas bort.
- Gränsvärdena som finns i årsredovisningslagen för att skilja större företag från mindre höjts från och med 1 november 2010. Ändringen innebär att fler företag kommer att klassificeras som mindre och därmed omfattas av enklare redovisningsregler. De nya gränsvärdena är 50 medelantal anställda, 40 miljoner kronor i balansomslutning och 80 miljoner kronor i nettoomsättning.
|
|